Jak założyć buty narciarskie

 1. Odepnij wszystkie klamry i pasek w górnej części buta.
 2. Aby otworzyć but, chwyć pętlę języka i pociągnij  do przodu od siebie i na bok.
 3. Wstań, wsuń palce, a potem piętę. Być może będziesz musiał zgiąć kolano do przodu, aby ustawić stopę pod odpowiednim kątem. (Pamiętaj, że bardzo trudno jest prawidłowo założyć buty narciarskie, gdy siedzisz.)
 4. Chwyć pętlę na języku i podciągnij wszystko. Język powinien znajdować się na środku podudzia.
 5. Stań, wyprostuj się.
 6. Ściśnij pasek, ale nie mocuj go mocno w tym momencie.
 7. Zacznij wyginać się w górnej części buta i zejdź w dół.
 8. Zapnij górne sprzączki, aż uzyskasz ładne, mocne zapięcie. Zapięcie klamer powinno wymagać pewnego wysiłku. Jeśli mocno się mocujesz, aby je zamknąć, but może być za ciasny. Druga klamra od góry jest najważniejsza dla utrzymania pięty na miejscu.
 9. Weź pasek i zabezpiecz go tak, aby pasował do ciasnych klamer.
 10. Zegnij do przodu i zapnij dolne klamry. Potrzebujesz wystarczającego napięcia, aby utrzymać but zamknięty, ale nie tak ciasnego, że odetniesz krążenie krwi w stopach. Jeśli przekręcisz go zbyt mocno, zauważysz, że lekko odkształci plastik.

Jak upewnić się, że buty narciarskie są odpowiednio dopasowane:

 • Gdy stoisz prosto, palce stóp powinny muskać przód buta. Nie powinieneś być w stanie zbytnio poruszać palcami u nóg — gdy pochylisz się do przodu w pozycji narciarskiej, będziesz miał więcej miejsca.
 • Kiedy zginasz się do przodu, przyjmując pozycję na nartach, poczujesz, że palce u nóg lekko odsuwają się od przedniej części buta. Nie powinieneś czuć żadnych punktów nacisku.
 • Po kilku zjazdach może być konieczne ponowne wyregulowanie paska i klamer.
 • Pamiętaj, że im lepiej dopasowane buty, tym łatwiej będzie kontrolować narty.

Jak wpiąć wiązania narciarskie?

 1. Ustaw narty równolegle na płaskiej powierzchni lub w poprzek stoku (prostopadle do linii spadku), aby nie zsunęły się. (Wskazówka: załóż narty w pobliżu miejsca, w którym chcesz rozpocząć jazdę na nartach).
 2. Narty zazwyczaj nie są przeznaczone na prawą lub lewą stopę. Czasami sklepy narciarskie montują i testują wiązania przy użyciu konkretnego lewego lub prawego buta i mogą oznaczać narty prawe lub lewe.
 3. Użyj kijków narciarskich, aby usunąć nadmiar śniegu z butów. Możesz też delikatnie uderzać butami o część środkową wiązania, aby usunąć śnieg. (Śnieg gromadzący się na spodzie butów jest częstym powodem, dla którego ludzie nie mogą wpiąć się w narty).
 4. Użyj kijków dla równowagi. Jeśli nie jesteś na płaskiej powierzchni najpierw wepnij but w nartę górną. Zapewni to większą stabilność przed wpięciem się w drugą nartę.
 5. Osadź czubek buta z czubkiem wiązania. Wskazówka: hamulec znajduje się pod piętą.
 6. Stojąc na palcach, spójrz do tyłu na narty i opuść piętę w wiązanie, aż usłyszysz solidne kliknięcie. Hamulec powinien być teraz podniesiony, a but przymocowany do narty.

Jak wypiąć narty?

 1. Znajdź stosunkowo płaskie miejsce.
 2. Włóż szpiczasty czubek kijka narciarskiego we wgłębienie w górnej części wiązania (pięty).
 3. Mocno dociśnij, aby uwolnić but z wiązania.
 4. Podnieś stopę na bok i wyjdź.

Jak wypiąć narty?

 1. Odepnij wszystkie klamry, zaczynając od palców i przechodząc do górnej części buta.
 2. Pociągnij język do przodu i na bok, aby poluźnić but. Chwyć tył buta i odepchnij go, wyciągając stopę.

Dobrze dopasowane buty narciarskie to najważniejszy element wyposażenia, którego potrzebujesz, aby jeździć jak najlepiej. Poświęć czas na znalezienie buta dopasowanego do rozmiaru i kształtu stopy . Częstym błędem jest kupowanie zbyt dużych butów, a następnie nadmierne kompensowanie ciasnych klamer.

Utrzymuj buty w cieple. Suche, ciepłe buty znacznie łatwiej wejdą w stopy niż zimne, wilgotne. Ogrzej buty przez noc, wnosząc je do środka, zamiast przechowywać je w samochodzie lub garażu.

Noś jedną parę skarpetek. Aby stopy były ciepłe i suche, trzymaj się jednej pary cienkich skarpet wełnianych lub syntetycznyc. Wełna i materiał syntetyczny to trwałe materiały, które odprowadzają wilgoć (pot). Staraj się unikać bawełnianych skarpet, ponieważ bawełna pochłania wilgoć, gdy się pocisz i wysycha długo, pozostawiając stopy mokre i zimne. Niektóre skarpety narciarskie zapewniają wyściółkę na goleniach, aby zapewnić dodatkową ochronę. Upewnij się, że skarpetki są suche i podciągnięte do góry, aby nie było zagnieceń, które skręcają się i ocierają o nogi i stopy. Skarpety to jedyna odzież, którą powinieneś mieć w butach narciarskich.

warto nosić kask podczas jazdy na nartach i snowboardzie

Jak wsiadać i wysiadać z wyciągu narciarskiego bez strachu

Przewodnik kupowania nart krok po kroku pod swoje potrzeby

Wyjaśnienie promienia i wymiarów nart, Camber i Rocker

Jakim typem narciarza jestem? Dopasuj narty pod swój styl

zadzwoń

784 714 651

NAPISZ EMAIL

turboszkraby@gmail.com

online

facebook